domov
kaj dogaja
tehnologije
monitoring
poročila
SmartMonitor
centralni nadzorni sistem
10. 9. 2012
opravili sodelavci Fakultete za strojništvo

4. 9. 2012
opravili sodelavci FS


20. 8. 2012
opravili študenti in sodelavci Fakultete za strojništvo

28. 6. 2012
opravili študenti in sodelavci Zdravstvene fakultete

28. 5. 2012
opravili študenti Fakultete za arhitekturo

10. 2. 2012
opravili študenti in sodelavci FS

8. 2. 2012
opravili študenti in sodelavci Fakultete za strojništvo v Ljubljani

Sistemi stavbnih instalacij so v sodobnih stavbah povezani s centralnim nadzornim sistemom. Ta krmili njihovo delovanje usklajeno, kar zagotavlja najboljše bivalno ugodje ob najnižji rabi energije. Osrednja enota sistema je krmilnik, ki sprejema signale iz zaznaval (senzorjev) in preko dajalnikov (aktivatorjev) krmili naprave. To zahteva standardiziran način prenosa informacij, ki omogoča tudi povezovanje med krmilniki. Problem je, da je bila razvita vrsta podatkovnih sistemov kot na primer BACnet, LonWorks, Modbus, EIB KNX in drugi. V Celici smo uporabili krmilnik Honeywell HAWK 200, ki ima operacisjki sistem zasnovan na Niagara Framework tehnologiji, za katero je značilno, da je krmilnik lahko vmesti v sistem s katerikoli od naštetih komunikacijskih protokolov. Poleg tega krmilnik HAWK deluje tudi kot Webserver in z njim lahko postavimo spletne strani.

Krmilnik HAWK 200

V mikroprocesor krmilnika HAWK je naložen operacijski sistem COACH Ax. Ta omogoča, da krmilnik prepoznava različne komunikacijske protokole, omogoča krmiljenje, nadzor, beleženje informacij in podatkov, alarmiranje, nastavljanje urnikov delovanja, upravljanje preko spletnega dostopa in omogoča delovanje krmilnika kot Webserverja.

Krmilnik HAWK se povezuje z zunanjimi napravami ali sistemi preko vhodno/izhodnih vodil: LAN1 in LAN2 za omrežno IP povezavo, RS485 za dvožično (parično) povezavo v protokole MODBAS ali BACnet in vmesnik RS232. V razširitveni reži se lahko doda modul za prepoznavanje protokola LON, ki je v sistemih strojnih stavbnih instalacij najbolj razširjen ali na primer modul GPRS za brezžični prenos podatkov. Za uporabo v Celici je pomembno, da lahko na desni priključimo krmilniki t.i. Niagara Direct Input Output module. V Celici uporabljamo IO – 34 NDIO. To je modul, s 16 univerzalnimi vhodi, 8 analognimi izhodi (0 – 10 V, Amax 0,5A) in 10 digitalnimi (relejnimi) izhodi. Univerzalni vhodni signal je lahko analogni (termistor za merjenje temperatur, upor napetost (0-10 V) ali tok (4- 20 mA) ali digitalni (števec inpulzov).

<
>

V Celici je krmilnik HAWK povezan preko vmesnika LAN1 na brezžični router z WI-FI oddajnikom, vmesnik LAN2 pa se uporablja za prenos podatkov na osebni računalnik in programiranje COACHa, preko IO 34 NDIO zajemamo podatke senzorjev in preko analognih izhodov krmilimo ventilatorje prezračevalnih naprav. Krmilnik ima notranji spomin 16 Mb, podatke pa lahko prenesemo na druge naprave v obliki xls podatkovnih datotek preko vmesnika LAN2.


Povezovanje s krmilnikom HAWK

S krmilnikom se preko IP vmesnika LAN2 ali brezžično z WI-FI povezavo povežemo z osebnim računalnikom, tablico ali pametnim telefonom na dva načina. Kot administrator (LAN2 -> PC) ali uporabnik (LAN1 -> WI-FI router -> iuporabnik). Vsak od njiju ima svoj IP naslov: administrator 192.168.2.200, uporabnik 192.168.10.200. Admisinstrator lahko spremeni program v procesorju krmilnika (doda nove povezave na vhodu/izhodu modula NDIO, spremeni alarme ali metodo izračuna veličin), uporabnik pa si lahko ogleda le že izdelane spletne stani krmilnika. Primer take spletne strani je SmartMonitor. Način je odvisen od tega ali operacijski sistem naprave v celoti podpira gonilnike JAVA. To velja za operacijska sistema Windows in Linux in le delno pa za druge OS. Povezovanje uporabnika s krmilnikom ni omejeno. Več v SmartMonitor -> več o ... Medtem, ko je dostop uporabnika odprt (uporabniško ime celica, geslo celica), je dostop administratorja omejen z geslom. Prenos podatkov iz pomnilnika krmilnika v računalnik je dovoljen le administratorju.