domov
kaj dogaja
tehnologije
monitoring
partnerji
koncept mobilnosti
toplotna izolacija
stavbno pohištvo
ogrevanje
prezračevanje
oskrba s sanitarno vodo
oskrba z električno energijo
razsvetljava in električne instalacije
ravnanje z vodo in odpadki
informacijske tehnologije
Odpadne vode, ki nastajajo pri umivanju, kuhanju, pranju in straniščih v stavbah, lahko čistimo z biološkimi čistilnimi napravami. Pri tem odstranimo hranilne snovi, to so predvsem organske spojine z ogljikom, dušikom in fosforjem, s katerimi se v naravi prehranjujejo škodljivi in nevarni mikroorganizmi. Čeprav se v naravi naši organski odpadki v geo-bio-kemičnih procesih, ki potekajo v naravnih krogih organskih snovi (C, N, P, S, O) razgrajujejo, pa to ni mogoče v primeru velikih količin organskih odpadkov, ki so značilni za sodobna naselja.

Biološke čistilne naprave so večje valjaste posode, običajno vkopane v zemljo, s prekati, v katerih poteka razgradnja organskih odpadkov z aerobnimi (ob prisotnosti kisika) in anaerobimi (brez prisotnosti kisika) biološkimi procesi. Produkt take čistilne naprave je očiščena voda, ki jo izpuščamo v površinski vodotok ali, ob ustreznem filtriranju, ponovno uporabimo in blato, ki ga kompostiramo. Kompostiranje je biološki postopek razgradnje ostankov hranilnih snovi z mikroorganizmi in zrakom (kisikom). Po približno pol leta kompostiranja nastane kompost.

Rastlinski čistilni sistem v Celici

Biološke čistilne naprave so razmeroma velike, zato smo v Celici uporabili tehnologijo čiščenja s pomočjo rastlin in kompostirno stranišče. V rastlinskem čistilnem sistemu se očisti le tekoča odpadna voda. Hranilne snovi, tudi težke kovine, vežejo rastline s pomočjo korenin v biomaso. Rastline, v našem primeru zelo temperaturno obstojni širokolistni rogoz (Typha Latifolia), so posajene v porozno telo čistilnega sistema, ki je proti zemlji ovito z vodotesno folijo. Voda iz sistema ne odteka, temveč se s procesom evapotranspiracije prenese v ozračje z rastlinami. Rastlinski čistilni sistem smo izdelali s študenti sami.



Kompostirno stranišče Separett VILLA, ki ga je dobavilo podjetje EKORIM, je zasnovano tako, da se v njem loči urin in blato. Urin odteče v rastlinski čistilni sistem, blato pa se zadrži v zatesnjeni shranjevalni posodi, v kateri je Separett vrečka za kompostiranje. Ker proces razgradnje (kompostiranje) poteka stalno, ima stranišče vgrajen ventilator, ki hkrati dovaja zrak potreben za kompostiranje in odvaja pline in vonjave, ki se sproščajo pri procesu. Zato ima stranišče prezračevalni kanal. Ko je shranjevalna posoda polna, se naravno razgradljivo vrečko z blatom, odloži na kompostirnik.











Uporaba kompostirnega stranišča v Celici

Kompostirno stranišče v Celici je pripravljeno za uporabo. V stranišče je vstavljena vrečka za blato in v njej absorber tekočine Separett ABSORB. S posebnim sistemom se ob dotiku straniščnega pokrova samodejno odstrani tesnilni pokrov, ki sicer preprečuje širjenje vonjav. Pri uporabi stranišča pa moramo upoštevati navodila, ki so prikazana na sliki.



POMEMBNO: Blato, se po približno pol leta v kompostirniku razgradi. Ker blato lahko vsebuje ostanke zdravil, naj bi kompost uporabili na mestih gojenja okrasnih rastlin in ne zelenjave!